hazır site scriptleri

İzmir in En İyi Boşanma Avukatı

İzmir in En İyi Boşanma Avukatı

İzmir in En İyi Boşanma Avukatı

Boşanma davaları oldukça geniş bir yelpazede bulunan medeni hukukun içinde yer alan hukuk davalarıdır. Genellikle anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davaları olarak açılırlar. Kişiler boşanma davası sonrası açılan velayet ve tazminat davaları ile haklarını savunacak bir avukata ihtiyaç duyarlar.


Boşanma Davası Nasıl Açılır? 

Boşanma davası oldukça basit bir işlemdir. Ancak sürecin işleyişi, davanın takibi, delillerin toplanması ve mahkemeye sunulması, boşanma sonrası devam eden velayet ve tazminat davaları için mutlaka bir avukata ihtiyaç vardır. Kendiniz açacaksanız bir dilekçe ve kimlik fotokopisi ile davanızı açabilirsiniz. Avukat aracılığı ile açacaksanız avukata vekaletname vermeniz yeterli olacaktır. Boşanmanın gerçekleşmesi, kararın temyizden geçmesi, nüfusa müdürlüğüne yazının yazılması gibi birçok prosedürü avukat daha hızlı ve kolay yapar.


Hangi Gerekçeler İle Boşanma Davası Açılır?

Boşanma davası için yazdığınız dilekçeye bir gerekçe yazmanı gerekir. Şiddetli geçimsizlik veya özel boşanma nedenleri olarak belirtmeniz gerekir. Özel boşanma nedeni olarak hakaret, cana ve mala kast etmek, darp etmek, zina gibi bir çok neden sayılabilir. Davayı açan kişi eğer kusurlu ise hakim davayı reddeder. Kanunda belirtildiği üzere kusurlu taraf dava açamaz. Hakim hangi tarafın kusurlu olduğunu belirlemek için şahitleri dinler ve delilleri inceler.


Terk sebebi ile açılan davalarda karşı tarafa ihtar çekilir ve evet geri dönüş sağlanırsa boşanma davası düşer. Davanın uzaması eşlerden birinin istenilen belgeleri vermeyerek süreci uzatma işlemidir. Eğer eşler arasında mal paylaşımı, tazminat gibi konular kendi aralarında çözülür ise ve hakim de deliller ile boşanmaya karar verebilir. Anlaşmalı boşanma davaları düzenlenen protokol ile gerekli şartlar belirlenir ve nafaka, tazminat gibi durumlarda ödenecek tutar belirlenir ve buna göre mahkemeye sunulur.


Kaynak: izmir boşanma avukatı

Benzer Konular

Cevap Yaz