hazır site scriptleri

Çocuğun davranışlarıyla vermek istediği mesajlar

Çocuğun davranışlarıyla vermek istediği mesajlar

Çocuğun davranışlarıyla vermek istediği mesajlar

Çocuklar ilginç ve karmaşık hareketler sergiler. Biz büyükler çoğu zaman onları anlamakta zorluk çekeriz. Yaptıkları hareketlerin amaçsız olduğunu düşünürüz. Oysaki onların her hareketi bir anlam taşır. Çocuk oyuncak arabasıyla oynarken, onu her seferinde itip düşürerek bir işi başarmayı öğrenir. Parçalanan oyuncağını tamir ederek, merak hissini tatmin eder. Elinden alınan bebeği vermeyerek hakkını korumayı öğrenir. Masanın üstündeki eşyaları yere atarak, duyma hissi gelişir ve sesleri tanır. Kısacası, çocuğun her hareketi bir amaca yöneliktir.

Sürekli annesinin üzerine abanıp annesinden kopmak istemeyen çocuklar vardır. Bu çocuklara “şımarık” damgası vurulur. Çocuğun sürekli annesinin ilgisini istemesine kızarız. Anneler de çocuğa yüz vermek istemez, onu iterek gidip oyun oynamasını söyler. Ağladığında çocuğu kucağına almak istemez. Çocuğun bu davranışının temel nedeni şımarıklık değil, ilgi eksikliğidir. Çocuk yeterli ilgi ve şefkat görmediği için bu şekilde davranır. Çünkü o, kendisi için en önemli şey olan anne sevgisini arar. Bu gibi durumlarda çocuğun geri itilmesi, kucağa alınmaması yanlış bir uygulamadır. Anne çocuğu kucağına alarak sevgisini göstermelidir. Normal Çocuklar günlük oyunlarından zevk alır. Özgüven duygusu gelişmiştir. Kendi kendine yetmeyi öğrenebilmiştir. 

Çalışkan, sessiz, uslu çocuklar arasında yer alıp sorun çıkaran çocuklar vardır. Sadece sınıfta başarılı, öğretmenin takdirini kazanan, teneffüslerde tek başına bir kenarda ssakin duran çocuk da, problemlidir. Çünkü oyunlara katılmayıp, bir kenara çekilen ve hayaller kuran çocukların iç dünyasında sorunlar var demektir. Bu davranışları gösteren çocuğa da aile ve öğretmen gerekli ilgiyi göstererek yardımcı olmalıdır. Çünkü içe dönük çocuk, üzüntüleri ve dertleri olan çocuk demektir. Bunları da keşfederek ortaya çıkarmak aile ve öğretmenlerin görevidir. Çocukların ruhsal açıdan sağlıklı bir gelişim göstermesi için ve erişkin yaşlarda ruhsal rahatsızlıklar yaşamamaları için çocuğun takip edilmesi ve verdiği mesajların alınması son derece önemlidir. Çünkü yardım isteme mesajları sözel değil, hareketlerle verir.

Benzer Konular

Cevap Yaz